روستای دهمیان كوهسرخ
به وبلاگ روستای کوهستانی دهمیان خوش آمدید.


پایگاه اطلاع رسانی اسراء- سرویس دین و اندیشه: امیرالمؤمنین (ع) در بین امّت اسلامی نخستین مسلمانی است
 كه معارف الاهی و عقاید حقّه را تبیین و تعلیل كرد واز آن دفاع و حمایت نمود؛ لذا نزد محققان علوم الاهی، رسول اكرم(ص) 
معلّم اول و علی بن ابی‏طالب (ع) معلّم ثانی معروفند و هیچ فرد دیگری توان تحریر مسائل عمیق توحید وسایر اسما و اوصاف خداوند را نداشت.

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: واقعه غدیر چکیده اتمام نعمت و اکمال رسالت خاتم رسولان و سرآغاز امامت وارثانِ بحق مُلک و ملکوت است که دلایل و اسناد این واقعه بزرگ و مقدس در کتب عامه نیز به فراوانی دیده می شود.

نگاه حکیمانه حضرت علامه جوادی آملی به" منتخب شایسته غدیر خم" در حجه الوداع نبیّ مکرم اسلام(ص)، جلوه ای خاص به این امر آسمانی داده است چنانکه معظم له در پیامی مرقوم داشتند:

خصوصیّت‏ های عقل نظری و عقل عملی امیرالمؤمنین (علیه‏السلام) فراوان است كه تَیَمُّناً به ذكر نمونه‏ هایی تبرّك می‏ جوییم:

سبقه ایمانی و تصدیقی

     حضرت علی (علیه‏السلام) اول كسی بود كه در فضای جاهلیّت به حقانیّت اسلامی پی برد و اوّلین شخصی بود كه شهامت كسر اصنام جاهلی را داشته، به رسول اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) ایمان آورد و این تنها یك سَبْقِ زمانی نبود، بلكه سَبْق ‏های وافری را به همراه داشت، و خود آن حضرت دربارهٴ اوّل مؤمن بودن خود چنین فرمود: أنا أوّل مَنْ صَدَّقَه و أنا أوّل مَنْ آمَنَ به و إنّى أوّل مَنْ أنابَ و سَمِعَ و أجابَ، لم یَسْبِقْنى إلاّ رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم).

سبقه تعلیمی(رسول اكرم معلّم اول و علی بن ابی‏طالب (ع) معلّم ثانی)

امیرالمؤمنین (علیه ‏السلام) در بین امّت اسلامی نخستین مسلمانی است كه معارف الاهی و عقاید حقّه را تبیین و تعلیل كرد و از آن دفاع و حمایت نمود؛ لذا نزد محققان علوم الاهی، رسول اكرم معلّم اول و علی بن ابی‏طالب (علیه‏ السلام) معلّم ثانی معروفند و هیچ فرد دیگری توان تحریر مسائل عمیق توحید و سایر اسما و اوصاف خداوند را نداشت.

معظم له با اشاره به کلام ابن ابی الحدید در شرح خطبهٴ 84 نهج البلاغه ادامه دادند:

«بدان كه توحید و عدل و مباحث شریف الاهی فقط از كلام این مرد (علی بن ابی‏طالب (علیه ‏السلام)) شناخته شد و سخن دیگران چیزی از معارف مزبور را در بر نداشت و آنان چیزی از مباحث الاهی را تصور نمی‏ كردند و اگر آن را ادراك می‏ كردند، حتماً بازگو می‏ كردند؛ وهذه الفضیلة عندى أعظم فضائله علیه‏السلام».

وی در شرح خطبهٴ 86، راجع به نوآوری و ابتكار حضرت علی (علیه‏ السلام) چنین می‏ گوید: أوّل من خاضَ فیه من العربِ علىٌّ علیه‏ السلام.

آنگاه می‏ نویسد: از این جهت است كه همهٴ متكلمان (اعم از اشاعره و معتزله و امامیه و زیدیه و كیسانیه و...) به حضرت علی (علیه‏ السلام) اِنْتِماء و انتساب داشته، و فقط او را به عنوان استاد كلام و رئیس متكلمان، پذیرفته‏ اند.

دوری از آنچه صبغهٴ غیر خدایی داشت

ایشان یکی دیگر از ویژگی های ممتاز آن حضرت را اجتناب از زرق و برق دنیا قلمداد کرده و خاطر نشان کردند:   

حضرت علی (علیه‏ السلام) در پرتو تألّه، هر چه صبغهٴ غیر خدایی داشت و از دنیا محسوب می‏ شد، آن را طلاقِ بائن داد كه مجالی برای رجوعِ مجدّد نخواهد بود و زرق و برقِ زر و سیم برای آن حضرت جاذبه‏ ای نداشت. لذا طبق نقل ابن ابی الحدید، هر هفته، بعد از توزیع عادلانه اموال ملی، بیت‏ المال را جارو می‏ كرد و بعد از رفت و روب، دو ركعت نماز در آن می‏ خواند و می‏ فرمود: «تا شاهدم در قیامت باشد».

آمیختگی شهامت جهاد اكبر با شجاعت جهاد اصغر

    حضرت علی (علیه‏ السلام) شهامت جهاد اكبر را با شجاعت جهاد اصغر به هم آمیخت و سلحشوری پیكارهای مصاف اسلام و كفر را به خود اختصاص داد و در دوران نوجوانی سران و صنادیدِ عرب را به خاك افكند و شاخ شاخمداران قبایل را در هم شكست چنان‏كه خودش در این باره فرمود: أنا وَضَعْتُ فى الصِغَر بكَلاكِلِ العَرَب و كَسَرْتُ نَواجِمَ قُرونِ ربیعةَ و مُضَر....

آگاهی کامل به حقانیت خود و باطل بودنِ مخالفان

آگاهی آن حضرت (علیه‏ السلام) از به حق بودن خود و اطّلاعِ وی به باطل بودنِ مخالفان از یك سو، و اعتماد آن حضرت (علیه ‏السلام) به وعدهٴ تخلّف‏ ناپذیر خداوند از سوی دیگر، زمینه ای شد تا آن حضرت نامه‏ ای به اهل مصر بنگارد و در آن مرقوم فرماید: اگر دشمنانم روی زمین را پر كنند و من تنها باشم، با همهٴ آن ها مبارزه خواهم كرد و هراسی نخواهم داشت؛ إنّى و الله لوْ لقیتُهُم واحداً و هم طِلاعُ الأرضِ كلّها، ما بالیْتُ و لا استوحشتُ، و إنّى من ضلالهم الّذى هم فیه و الهدی الذى أنا علیه لعلی بصیرةٍ من نفْسی و یقینٍ من ربّى....

گوارایی مرگ در نزد آن حضرت

حضرت علامه جوادی آملی با اشاره به مسألهٴ مرگ، كه برای بسیاری از انسان‏های عادی رعب‏ آور است، مرقوم داشتند: مسألهٴ مرگ برای آن حضرت (علیه ‏السلام) كاملا ًحل شده بود و صبغهٴ لقای الاهی به خود گرفته بود. لذا امیرالمؤمنین (علیه‏ السلام) آن را گوارا می‏ دانست و دربارهٴ آن چنین می‏ فرمود: واللهِ لابنُ أبى طالبٍ آنس بالموت من الطفل بثدى أُمّه... ، «فواللهِ ما أُبالى، أدخلت إلی الموْتِ أو خرج الموْت إلىّ....

سابقهٴ آن حضرت (علیه‏ السلام) در نبرد و پیشگامی وی در ممارستِ نظامی برای همگان مسلّم بود، لذا در این باره چنین فرموده است: هلْ أحدٌ منهم أشدُّ لها مِراساً و أقدمُ فیها مقاماً منّى، لقد نهضْتُ فیها و ما بلغْتُ العشرینْ و ها أنا ذا قد ذرّفْتُ علی السّتّین....

اختصاص جمع رهبری مُلكی و ملكوتی برای آن حضرت

سیاست صغرای عَلَوی در كنار سیاست كبرای آن حضرت (علیه ‏السلام) باعث اختصاص جمع رهبری مُلكی و ملكوتی به وی شد.حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در بیان علت آن ابراز داشتند:

     زیرا امیرالمؤمنین (علیه‏ السلام) گذشته از تهذیب نفوس سالكان صالحْ و صرف نظر از تزكیهٴ ارواح مشتاقانِ مفْتاق، رهبری امت اسلامی را به بهترین شیوهٴ علمی و عملی دارا بود.

خطر زورمداران و تهاجم ابرقدرت‏ها را گوشزد می‏ كرد و فتنهٴ دو امپراطوری بزرگ معاصر خود را هشدار می‏داد و جامعهٴ اسلامی را از سلطهٴ آن ها آگاه می‏ كرد و كیفیّت رهایی از یوغ ذلّت استعمار و رسیدن به نور استقلال و آزادی را راهنمایی می‏فرمود .

-------------------------------

منبع: کتاب سروش هدایت، مجموعه پیامهای حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی


نوع مطلب : اعیاد و ولادت اهل بیت(ع)، 
برچسب ها : ویژگی های خاص منتخب غدیر از منظر علامه جوادی آملی،
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ

تصویری زیبا از روستای دهمیان

راه اندازی وبلاگ: 1390/11/14.

کپی با ذکر منبع مجاز است.

خوش امدید......

ازنظردادن فراموش نكنید!!!!!

مدیر وبلاگ : محمدرضا
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

آپلود نامحدود عکس و فایل

آپلود عکس

دریافت کد آپلود سنتر

ابزار تلگرام
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات